  • ER1641-152KS
ER1641-152KS
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-152KS
HK JDW NO:
79-ER1641-152KS
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-152KS
    Axial
  • Surface Mount
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-39010/02, ER1641
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    815mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    1.5μH
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    115MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    44 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    44
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.815A