  • ER1641-132JR
ER1641-132JR
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-132JR
HK JDW NO:
79-ER1641-132JR
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-132JR
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Current Rating
    815mA
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39010/02
  • Lead Length
    36.53mm
  • Inductance
    1.3μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Max DC Current
    815mA
  • Frequency - Self Resonant
    115MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    44 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    44
  • Q Factor
    44
  • Diameter
    4.11mm