  • EPS240063UH-P5P-SZ
EPS240063UH-P5P-SZ
advertisement
Manufacturer No:
EPS240063UH-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-EPS240063UH-P5P-SZ
Package:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EPS240063UH-P5P-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Weight
    0.397lb 180.08g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2006
  • Series
    EPS (15W)
  • Size / Dimension
    2.83Lx1.38W x 1.87 H 72.0mmx35.0mmx47.6mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    Level IV
  • Max Output Current
    630mA
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    630mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    625mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    15W
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    47.498mm
  • Length
    71.882mm
  • Width
    35.052mm