  • EPS-45S-24
EPS-45S-24
advertisement
Manufacturer No:
EPS-45S-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-EPS-45S-24
Package:
Datasheet:
EPS-45S-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 46W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EPS-45S-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    EPS-45S (45W)
  • Size / Dimension
    3.00Lx2.00W x 0.94 H 76.2mmx50.8mmx24.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    46W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    1.9A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Power
    45.6W