  • EPL3015-122MLC
EPL3015-122MLC
advertisement
Manufacturer No:
EPL3015-122MLC
HK JDW NO:
3194-EPL3015-122MLC
Step5Bar-code shipping tag
EPL3015-122MLC
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    EPL3015
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1.2 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    2.4A
  • Frequency - Self Resonant
    105MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1212
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    62mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1.2 µH
  • Height
    1.55mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    3.2mm