  • EP4SGX360FF35C3
EP4SGX360FF35C3
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX360FF35C3
HK JDW NO:
386-EP4SGX360FF35C3
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX360FF35C3
Description:
3.4mm mm FPGAs Stratix® IV GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 3580
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX360FF35C3
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® IV GX
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP4SGX360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    564
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    564
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    353600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    14144
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm