  • EP3SE260F1152I4L
EP3SE260F1152I4L
advertisement
Manufacturer No:
EP3SE260F1152I4L
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP3SE260F1152I4L
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP3SE260F1152I4L
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix® III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm 1517
Quantity:
In Stock : 10557
Step5Bar-code shipping tag
EP3SE260F1152I4L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Logic Elements/Cells
    255000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    10200
  • Length
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® III E
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP3SE260
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    744
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2/3.3V
  • Number of I/O
    744
  • Clock Frequency
    717MHz