  • EP20K160EFC484-3
EP20K160EFC484-3
advertisement
Manufacturer No:
EP20K160EFC484-3
HK JDW NO:
386-EP20K160EFC484-3
Package:
484-BBGA
Datasheet:
EP20K160EFC484-3
Description:
2.1mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 484-BBGA 1mm mm 484
Quantity:
In Stock : 4586
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EP20K160EFC484-3
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    EP20K160
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    308
  • Number of I/O
    316
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    2.29 ns
  • Number of Inputs
    308
  • Number of Logic Elements/Cells
    6400
  • Total RAM Bits
    81920
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    640
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm