  • EP20K100ETC144-3
EP20K100ETC144-3
advertisement
Manufacturer No:
EP20K100ETC144-3
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP20K100ETC144-3
Package:
144-LQFP
Datasheet:
EP20K100ETC144-3
Description:
1.6mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 7055
Step5Bar-code shipping tag
EP20K100ETC144-3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    APEX-20KE®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP20K100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Number of Outputs
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Number of I/O
    92
  • Propagation Delay
    2.2 ns
  • Number of Inputs
    84
  • Programmable Logic Type
    LOADABLE PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    4160
  • Total RAM Bits
    53248
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    416
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm