  • ENC28J60/SO
ENC28J60/SO
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60/SO
HK JDW NO:
536-ENC28J60/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ENC28J60/SO
Description:
3.1V~3.6V 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs ENC28J60 28 Pins Controller 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ENC28J60/SO Overview
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. It is easy to carry thanks to its Tube-shaped packaging. A reliable operation requires a temperature that is regulated to -40°C~85°C. It should work as long as you use a 3.1V~3.6VV power source. ENC28J60 numbers are members of the family. To operate, 28 pins are required. 3.3V is the best voltage setting for maximum efficiency. The current supply of 160mA is sufficient. It is made possible by the maximum operating temperature of 70°C°C, enabling stable operation. A minimum working temperature of 0°C degrees Celsius is required for the system to operate reliably. It has 1 ports. Despite a supply voltage of 3.6VV, it can withstand it. As low a source voltage as possible 3.1V can be used.
ENC28J60/SO Features
1 ports
ENC28J60/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology ENC28J60/SO Controllers Interface ICs applications.
  • Notebook Computers
  • Isolated RS-232/RS-485: Directly Drives Opto-Couplers
  • Printers
  • HDTVs
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • PLCs
  • IrDA transmission control
  • All-in-One/Desktop PCs
  • LAN Servers
  • Desktop Routers
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    28-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3.1V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Current - Supply
    160mA