  • ENC28J60/ML
ENC28J60/ML
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ENC28J60/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
ENC28J60/ML
Description:
3.1V~3.6V 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs ENC28J60 28 Pins Controller 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ENC28J60/ML Overview
It can be found in the 28-VQFN Exposed Pad package that you can download. It is very easy to carry because of the Tube-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C~85°C is necessary to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 3.1V~3.6VV power source. As a member of the ENC28J60 family, it is a prime number. To operate, 28 pins are required. Currently, 160mA is available. 70°C°C is the maximum operating temperature that enables stable operation. To ensure reliability, it operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius. Its greatest current requirement is 180mA. The device can withstand a voltage of 3.6VV when its supply voltage is applied. In order to work, the source voltage of 3.1V should be as low as possible.
ENC28J60/ML Features
ENC28J60/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology ENC28J60/ML Controllers Interface ICs applications.
  • Industrial-Control
  • Laptops
  • Tablet
  • Door Security Systems
  • Multi-Function Monitors
  • PC Motherboards
  • Portable/External hard drives
  • Custom USB Devices
  • Industrial and Embedded PCs
  • DC?DC Car Chargers for Individual Port Power Control
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60/ML
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-QFN (6x6)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    ENC28J60
  • Function
    Controller
  • Output Voltage
    3.14V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3.1V
  • Max Supply Current
    180mA
  • Current - Supply
    160mA