  • ELYI-K62C5-0LPGS-P5700
ELYI-K62C5-0LPGS-P5700
advertisement
Manufacturer No:
ELYI-K62C5-0LPGS-P5700
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-ELYI-K62C5-0LPGS-P5700
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
LED,5W,COOL WHITE,350LM - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELYI-K62C5-0LPGS-P5700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2424 (6060 Metric)
  • Number of Pins
    8
  • Shape
    ROUND
  • Thermal Resistance of Package
    6°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Yi
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Cool
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    2 BANKS, SERIES CONNECTED, 2 ELEMENTS
  • Max Current Rating
    1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    7V
  • Viewing Angle
    105°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    700mA
  • Lens Style
    Circular
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    71 lm/W
  • CCT (K)
    5700K (5310K ~ 6020K)
  • CRI (Color Rendering Index)
    70
  • Illumination Color
    White
  • Luminous Flux
    350 lm
  • Flux @ 25°C, Current - Test
    350lm 350lm~375lm
  • Flux @ 85°C, Current - Test
    333lm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    3.75mm
  • Height Seated (Max)
    0.174 4.43mm