  • ELXR03500
ELXR03500
advertisement
Manufacturer No:
ELXR03500
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-ELXR03500
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.138 3.50mm Black 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) ELXR Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
ELXR03500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Header Orientation
    90°, Right Angle
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ELXR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Black
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Insulation Height
    0.288 7.32mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.138 3.50mm
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    12A