  • ELH477M450AT6AA
ELH477M450AT6AA
advertisement
Manufacturer No:
ELH477M450AT6AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ELH477M450AT6AA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ELH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELH477M450AT6AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ELH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    5.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    145mOhm @ 20kHz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.625A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm