  • ELH109M025AR2AA
ELH109M025AR2AA
advertisement
Manufacturer No:
ELH109M025AR2AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ELH109M025AR2AA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ELH109M025AR2AA
Description:
ELH 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 55
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELH109M025AR2AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    3.15A
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.45
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.654A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    45 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ELH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%