  • ELG688M063AS5AA
ELG688M063AS5AA
advertisement
Manufacturer No:
ELG688M063AS5AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ELG688M063AS5AA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ELG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELG688M063AS5AA
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ELG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    3.65A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    25 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm