  • EH28-4.0-02-2M3
EH28-4.0-02-2M3
advertisement
Manufacturer No:
EH28-4.0-02-2M3
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-EH28-4.0-02-2M3
Package:
Horizontal, 4 PC Pin
Datasheet:
EH28-4.0-02-2M3
Description:
CMC 2.3MH 4A 2LN TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EH28-4.0-02-2M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pin
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    EH
  • Size / Dimension
    1.102Lx1.102W 28.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Depth
    28mm
  • Current Rating
    4A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    24mm
  • Operating Frequency
    400Hz Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Inductance
    2.3 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    4A
  • Filter Type
    Power Line
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    40mOhm Typ
  • Self Resonant Frequency
    400Hz
  • Inductance @ Frequency
    2.3mH @ 10kHz
  • Height
    22.9mm