  • EFR32MG1B132F256GM32-B0
EFR32MG1B132F256GM32-B0
advertisement
Manufacturer No:
EFR32MG1B132F256GM32-B0
HK JDW NO:
715-EFR32MG1B132F256GM32-B0
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32MG1B132F256GM32-B0 Overview
EFR32MG1B132F256GM32-B0 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins
Mighty Gecko series
EFR32MG1B132F256GM32-B0 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32MG1B132F256GM32-B0 RF Transceiver ICs applications.
  • Health and Fitness
  • Remote Control
  • Receive
  • Internet of Things (IoT)
  • Power management
  • HVAC
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Fitness
  • Secure Payment
  • LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
EFR32MG1B132F256GM32-B0
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    Mighty Gecko
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    256kB Flash 32kB RAM
  • RAM Size
    32kB
  • Protocol
    Bluetooth v4.0, Zigbee®
  • Power - Output
    19.5dBm
  • RF Family/Standard
    802.15.4, Bluetooth
  • Sensitivity
    -99dBm
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Current - Receiving
    8.6mA~9.1mA
  • Current - Transmitting
    8.2mA
  • Modulation
    DSSS, O-QPSK, GFSK
  • Number of GPIO
    16
  • GPIO
    31
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm