  • EFM8BB31F16G-A-QSOP24
EFM8BB31F16G-A-QSOP24
advertisement
Manufacturer No:
EFM8BB31F16G-A-QSOP24
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM8BB31F16G-A-QSOP24
Package:
24-LSSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description:
16KB 16K x 8 FLASH CIP-51 8051 8-Bit Microcontroller Busy Bee Series 24 Pin 50MHz 24-LSSOP (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 12682
Step5Bar-code shipping tag
EFM8BB31F16G-A-QSOP24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-LSSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Busy Bee
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Frequency
    50MHz
  • Interface
    I2C, SMBus, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    2.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V