  • EFM8BB31F16G-A-QFN24
EFM8BB31F16G-A-QFN24
advertisement
Manufacturer No:
EFM8BB31F16G-A-QFN24
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM8BB31F16G-A-QFN24
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH CIP-51 8051 8-Bit Microcontroller Busy Bee Series 24 Pin 50MHz 24-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10450
Step5Bar-code shipping tag
EFM8BB31F16G-A-QFN24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Supplier Device Package
    24-QFN (3x3)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Busy Bee
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    6 (Time on Label)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    50MHz
  • Interface
    I2C, SMBus, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.2V
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    2.25K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V