  • EFM32ZG210F16-QFN32
EFM32ZG210F16-QFN32
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG210F16-QFN32
HK JDW NO:
715-EFM32ZG210F16-QFN32
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 32 Pin 24MHz 3V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10585
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG210F16-QFN32
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Power Supplies
    1.85/3.8V
  • Memory Size
    16kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Number of Programmable I/O
    24
  • RAM (bytes)
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm