  • EFM32ZG110F32-QFN24
EFM32ZG110F32-QFN24
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG110F32-QFN24
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32ZG110F32-QFN24
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 24 Pin 24MHz 3V 24-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 20597
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG110F32-QFN24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Zero Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 2x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    4096
  • Number of ADC Channels
    2
  • Number of PWM Channels
    3
  • Height
    850μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm