  • EFM32ZG108F32-B-QFN24
EFM32ZG108F32-B-QFN24
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG108F32-B-QFN24
HK JDW NO:
715-EFM32ZG108F32-B-QFN24
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 3V 24-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5331
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG108F32-B-QFN24
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    24-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Zero Gecko
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Number of I/O
    17
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • PWM Channels
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm