  • EFM32WG995F128-BGA120T
EFM32WG995F128-BGA120T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG995F128-BGA120T
HK JDW NO:
715-EFM32WG995F128-BGA120T
Package:
120-VFBGA
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 120 Pin 48MHz 120-VFBGA
Quantity:
In Stock : 5868
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG995F128-BGA120T
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-VFBGA
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Wonder Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    120
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    93
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V