  • EFM32WG332F64-QFP64
EFM32WG332F64-QFP64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG332F64-QFP64
HK JDW NO:
715-EFM32WG332F64-QFP64
Package:
TQFP
Description:
Microcontroller 64 Pin 48MHz 3V TQFP
Quantity:
In Stock : 15576
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG332F64-QFP64
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    48MHz
  • Watchdog Timer
    ARM
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of GPIO
    50
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm