  • EFM32TG842F32-QFP64
EFM32TG842F32-QFP64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG842F32-QFP64
HK JDW NO:
715-EFM32TG842F32-QFP64
Package:
64-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 64 Pin 32MHz 3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
EFM32TG842F32-QFP64 Overview
To save space, it is included in the 64-TQFP package. It is mounted using the way of Surface Mount. In the package Tape & Reel (TR), it is included. With a processor of ARM? Cortex?-M3 cores, the device is powered. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH has been assigned to it as a program memory. 53 I/Os have been provided by the device. The position of the device is QUAD at terminal. A 64 termination is contained within it. The Tiny Gecko series contains this electrical component. The 3V supply voltage enables high efficiency. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. For its construction, 64 pins are used. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 32kB. The core architecture of the system is ARM. Working at a frequency of 32MHz results in excellent efficiency. 2 counters/timers are currently active. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
EFM32TG842F32-QFP64 Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
EFM32TG842F32-QFP64 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32TG842F32-QFP64 Microcontroller applications.
  • Equipment control
  • Ipod
  • Hard drives
  • Aerospace navigation systems
  • Current meter
  • Missile control
  • Air fryers
  • Answering machines
  • Industrial instrumentation devices
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG842F32-QFP64
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Tiny Gecko
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 1x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm