  • EFM32TG822F32-QFP48
EFM32TG822F32-QFP48
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG822F32-QFP48
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32TG822F32-QFP48
Package:
48-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 48 Pin 32MHz 3V 48-TQFP
Purchasing and Inquiry
EFM32TG822F32-QFP48 Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 48-TQFP package. Surface Mount is the way to mount it. It is available in the Tape & Reel (TR) package. The device runs in ARM? Cortex?-M3 core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. The device has 37 I/Os. This device has terminals at QUAD. 48 terminationals are present. Part of the Tiny Gecko series, this electrical component is used in a variety of applications. The supply voltage of 3V allows for high efficiency. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A total of 48 pins are required to construct this device. It is one of the components included in Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 32kB that can be used to store programs and data. ARM forms the basis of its architecture. When working at a frequency of 32MHz it is able to achieve excellent efficiency. It is a member of the CORTEX-M3 family of CPUs. Internal is the oscillator type it uses.
EFM32TG822F32-QFP48 Features
48-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
EFM32TG822F32-QFP48 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32TG822F32-QFP48 Microcontroller applications.
  • Leakage current tester
  • Smart instruments
  • Data acquisition and control
  • Microwave ovens
  • Teletext terminals
  • DCS control intelligent sensor
  • Dishwashers
  • Christmas lights
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG822F32-QFP48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Tiny Gecko
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm