  • EFM32TG232F8-QFP64T
EFM32TG232F8-QFP64T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG232F8-QFP64T
HK JDW NO:
715-EFM32TG232F8-QFP64T
Package:
64-TQFP
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 64 Pin 32MHz 3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 4159
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG232F8-QFP64T
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Tiny Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • Core Architecture
    ARM
  • RAM (bytes)
  • Length
    10mm