  • EFM32TG232F8-D-QFP64
EFM32TG232F8-D-QFP64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG232F8-D-QFP64
HK JDW NO:
715-EFM32TG232F8-D-QFP64
Package:
64-TQFP
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 1115
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG232F8-D-QFP64
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    Tiny Gecko
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b SAR; D/A 1x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm