  • EFM32TG232F16-D-QFP64R
EFM32TG232F16-D-QFP64R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG232F16-D-QFP64R
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32TG232F16-D-QFP64R
Package:
64-TQFP
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 8932
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG232F16-D-QFP64R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Tiny Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V