  • EFM32LG980F256-QFP100T
EFM32LG980F256-QFP100T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG980F256-QFP100T
HK JDW NO:
715-EFM32LG980F256-QFP100T
Package:
100-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 100 Pin 48MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 12910
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG980F256-QFP100T
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    83
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V