  • EFM32LG880F256-QFP100T
EFM32LG880F256-QFP100T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG880F256-QFP100T
HK JDW NO:
715-EFM32LG880F256-QFP100T
Package:
100-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 100 Pin 48MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 13532
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG880F256-QFP100T
  • Frequency
    48MHz
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    86
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of Programmable I/O
    85
  • RAM (bytes)
    32768
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA