  • EFM32LG390F64G-E-BGA112R
EFM32LG390F64G-E-BGA112R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG390F64G-E-BGA112R
HK JDW NO:
715-EFM32LG390F64G-E-BGA112R
Package:
112-LFBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 112 Pin 48MHz 112-LFBGA
Quantity:
In Stock : 11484
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG390F64G-E-BGA112R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    87
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V