  • EFM32LG380F64-QFP100
EFM32LG380F64-QFP100
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG380F64-QFP100
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32LG380F64-QFP100
Package:
100-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 100 Pin 48MHz 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4853
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG380F64-QFP100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    83
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    28
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    83
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm