  • EFM32LG295F128G-E-BGA120R
EFM32LG295F128G-E-BGA120R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG295F128G-E-BGA120R
HK JDW NO:
715-EFM32LG295F128G-E-BGA120R
Package:
120-VFBGA
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 120 Pin 48MHz 120-VFBGA
Quantity:
In Stock : 13682
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG295F128G-E-BGA120R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    120-VFBGA
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    93
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V