  • EFM32HG350F64G-A-CSP36R
EFM32HG350F64G-A-CSP36R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32HG350F64G-A-CSP36R
HK JDW NO:
715-EFM32HG350F64G-A-CSP36R
Package:
36-UFBGA, CSPBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Happy Gecko Series 36 Pin 25MHz 3V 36-UFBGA, CSPBGA
Quantity:
In Stock : 11435
Step5Bar-code shipping tag
EFM32HG350F64G-A-CSP36R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    36-UFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Happy Gecko
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    25MHz
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Height Seated (Max)
    0.609mm