  • EFM32GG895F1024-BGA120T
EFM32GG895F1024-BGA120T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG895F1024-BGA120T
HK JDW NO:
715-EFM32GG895F1024-BGA120T
Package:
120-VFBGA
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 120 Pin 48MHz 120-VFBGA
Quantity:
In Stock : 15678
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG895F1024-BGA120T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    120-VFBGA
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    120
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    93
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    1
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    780μm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm