  • EFM32GG840F512-QFN64
EFM32GG840F512-QFN64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG840F512-QFN64
HK JDW NO:
715-EFM32GG840F512-QFN64
Package:
64-WFQFN Exposed Pad
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 64 Pin 48MHz 3V 64-WFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2964
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG840F512-QFN64
  • Package / Case
    64-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    56
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    524288
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm