  • EFM32GG395F512-BGA120
EFM32GG395F512-BGA120
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG395F512-BGA120
HK JDW NO:
715-EFM32GG395F512-BGA120
Package:
120-VFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 120 Pin 48MHz 3V 120-VFBGA
Quantity:
In Stock : 17746
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG395F512-BGA120
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    120-VFBGA
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    120
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    93
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    28
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    93
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm