  • EFM32GG390F512-BGA112
EFM32GG390F512-BGA112
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG390F512-BGA112
HK JDW NO:
715-EFM32GG390F512-BGA112
Package:
112-LFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 112 Pin 48MHz 3V 112-LFBGA
Quantity:
In Stock : 8959
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG390F512-BGA112
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    112
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    87
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    28
  • ROM (words)
    524288
  • Length
    10mm