  • EFM32G880F64-QFP100T
EFM32G880F64-QFP100T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G880F64-QFP100T
HK JDW NO:
715-EFM32G880F64-QFP100T
Package:
100-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 100 Pin 32MHz 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5145
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G880F64-QFP100T
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Gecko
  • Published
    2010
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Power Supplies
    1.85/3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA