  • EFM32G880F64-QFP100
EFM32G880F64-QFP100
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G880F64-QFP100
HK JDW NO:
715-EFM32G880F64-QFP100
Package:
100-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 100 Pin 32MHz 3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
EFM32G880F64-QFP100 Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 100-LQFP package. This is mounted using the Surface Mount method. Package Tape & Reel (TR) contains it. Device with ARM? Cortex?-M3 core processor issupported. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. 86 I/Os are present on the device. This device has terminals at QUAD. It consists of 100 terminationals. The Gecko series contains this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 3V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. The structure is constructed from 100 pins. It falls under the category of Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 64kB that can be used to store programs and data. ARM is its core architecture. When working at a frequency of 32MHz it is able to achieve excellent efficiency. A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 3.8V by using it. 3 timer/counters are present. There are 86 programmable I/Os in the device. An oscillator of type Internal is used.
EFM32G880F64-QFP100 Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
EFM32G880F64-QFP100 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32G880F64-QFP100 Microcontroller applications.
  • Projectors
  • Dryers
  • Microwave ovens
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Hard drives
  • Mice
  • Hearing aids
  • Vacuum cleaners
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • DVD\DV\MP3 players
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G880F64-QFP100
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Gecko
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    86
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm