  • EEV157M010A9HAA
EEV157M010A9HAA
advertisement
Manufacturer No:
EEV157M010A9HAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EEV157M010A9HAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EEV 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV157M010A9HAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EEV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.015mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    168mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm