  • EEV107M6R3A9DAA
EEV107M6R3A9DAA
advertisement
Manufacturer No:
EEV107M6R3A9DAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EEV107M6R3A9DAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EEV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV107M6R3A9DAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EEV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    112mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.222 5.65mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm