  • EE1G-115-140-03
EE1G-115-140-03
advertisement
Manufacturer No:
EE1G-115-140-03
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-EE1G-115-140-03
Package:
Datasheet:
Description:
Blowers AC Centrifugal Blower
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE1G-115-140-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Material - Frame
    Steel
  • Operating Temperature
    122°F 50°C
  • Series
    EE1G140
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 220mm Lx256.5mm H
  • Feature
    Capacitor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    195W
  • Voltage - Rated
    115VAC