  • EDZVT2R3.9B
EDZVT2R3.9B
advertisement
Manufacturer No:
EDZVT2R3.9B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-EDZVT2R3.9B
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
EDZVT2R3.9B
Purchasing and Inquiry
EDZVT2R3.9B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.Voltage (Tol) is limited to 3.35%.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.
EDZVT2R3.9B Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
EDZVT2R3.9B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor EDZVT2R3.9B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
EDZVT2R3.9B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    3.35%
  • Working Test Current
    5mA