  • EDSTLZ965/12
EDSTLZ965/12
advertisement
Manufacturer No:
EDSTLZ965/12
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-EDSTLZ965/12
Package:
Datasheet:
EDSTLZ965/12
Description:
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) EDSTLZ965 Polyamide (PA), Nylon
Step5Bar-code shipping tag
EDSTLZ965/12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Solder
  • Number of Pins
    12
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EDSTLZ965
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.300 7.62mm
  • Orientation
    Vertical
  • Insulation Height
    0.154 3.90mm
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Housing Color
    Green
  • Voltage
    300V
  • Contact Tail Length
    0.154 3.90mm
  • Number of Levels
    1
  • Current
    15A
  • Voltage - UL
    300V
  • Positions Per Level
  • Header Orientation
    Vertical
  • Number of Positions Per Level
  • Height
    12mm
  • Length
    91.4mm
  • Width
    8.4mm