  • EDK687M016A9PAA
EDK687M016A9PAA
advertisement
Manufacturer No:
EDK687M016A9PAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EDK687M016A9PAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EDK687M016A9PAA
Description:
EDK 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 5978
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EDK687M016A9PAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    EDK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm