  • ED100-0.4-20M
ED100-0.4-20M
advertisement
Manufacturer No:
ED100-0.4-20M
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-ED100-0.4-20M
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet:
Description:
COMMON MODE CHOKE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ED100-0.4-20M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Vertical, 4 PC Pin
  • Mfr
    Schaffner EMC Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
    ED100
  • Size / Dimension
    0.945" L x 0.563" W (24.00mm x 14.30mm)
  • Approval Agency
  • Filter Type
    Power Line
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    3.7Ohm (Typ)
  • Current Rating (Max)
    400mA
  • Inductance @ Frequency
    20 mH @ 10 kHz
  • Voltage Rating - DC
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    300V
  • Height (Max)
    0.610" (15.50mm)