  • ECW-U2393V16
ECW-U2393V16
advertisement
Manufacturer No:
ECW-U2393V16
HK JDW NO:
590-ECW-U2393V16
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
ECW-U2393V16
Description:
ECW-U(V16) 0.039μF Film Capacitor ±5% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 250V-DC 250V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 3000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-U2393V16
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    ECW-U(V16)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.1mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    6041
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Voltage
    250V
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm
  • Length
    6mm